BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kodėl visa Ukraina nori į Europą

Kijevo Euromaidane šiandien sprendžiama Ukrainos ateitis, o nuo to, kokia ji bus, daug kuo priklausys ir tolesnis Europos kelias, iš dalies šių dienų įvykiai Ukrainoje nulems ir viso Pasaulio ateitį. Ukrainos įsijungimas į Europos sąjungą nereikš Vakarų pergalės ir Rusijos pralaimėjimo. Jokiu būdu - tai bus laimėjimas visoms pusėms, išskyrus tik rusiškuosius imperialistus. Jiems Ukrainos „praradimas” yra esminis - tai kur kas svarbiau, nei visada iš esmės buvusio svetimo „Pabaltijo” praradimas (nors ir jis buvo suvokiamas gana skausmingai). „Prarasti Ukrainą tas pat, kas prarasti galvą” - 1918 m. perspėjo Leninas. Tuo metu Rusija Ukrainos dar neprarado, nors toks pavojus buvo didelis - anot Trockio, 1917-1923 metais prieš siekiančią laisvės Ukrainą bolševikinė Rusija turėjo mesti tris kartus didesnes pajėgas, nei prieš visą Antantę. Nemažai rusų Ukrainos Euromaidaną vertina kaip išdavystę, nes jiems Ukraina atrodo tarsi „jaunesnioji sesė” ir organiška neatskiriama slaviškojo-pravoslaviškojo pasaulio dalis. Bet koks bandymas „atsiskirti” vertinamas kaip išdavystė, ir gana skaudi. Jie niekaip negali suvokti, kad priklausymas Europos sąjungai nereiškia nei atsiskyrimo nuo „slaviškojo pasaulio”, nei tuo labiau nuo „pravoslaviškojo”. Į kraują įaugęs imperialistinis instinktas verčia draugu vadinti tik nuo tavęs priklausomą, bet ne lygiavertį partnerį. O jei jau bando išsilaisvinti, tai joks draugas, o automatiškai - priešas (kadaise vienas rusas vos ne su ašaromis akyse klausė manęs - „na kodėl jūs, lietuviai, taip mūsų, rusų, nemylite?”). Z. Bžezinskis pranašavo: „Ukrainos išėjimas reikš greitą Rusijos pasidalinimą į nedideles demokratiškas valstybes, su kuriomis JAV bendradarbiauti bus patogu”. Taigi, šis neišvengiamas istorijos momentas, nepaisant desperatiškų dabartinio Kremliaus režimo pasipriešinimo bandymų, sparčiai artėja. Ir tai, be jokios abejonės, tik į naudą ir patiems Rusijos gyventojams (išskyrus tuos, kuriems imperinės praeities svaičiojimai brangiau už normalų gyvenimą), o ir visiems kitiems.

O kaipgi patys Ukrainos žmonės priima savo dabartinę revoliuciją - Euromaidaną? Aišku, kaip ir kiekviena tauta kiekvieną revoliuciją - nevienareikšmiškai. Nors reikia pripažinti, kad bent jau už vieną revoliucinį reikalavimą - pašalinti dabartinę valdžią - beveik visi vieningai pasisako, nes korupcinis režimas vienodai įsipykęs ir proeuropietiškiems Ukrainos Vakarams, ir prorusiškiems Rytams.

Yra manančių, kad dabartinė Ukrainos revoliucija yra ne kas kita, kaip tik politinių jėgų „pasistumdymas”. Tik nieko nesusigaudantis žmogus gali taip manyti. Aš tokius vadinu „naiviais cinikais”. Jie kažkodėl galvoja, kad būti ciniku automatiškai reiškia būti protingu, kai iš tikro tai tik paplitusių šablonų kartojimas, net nebandant pačiam, savo galva pamąstyti. Tokiems atrodo, kad yra kažkokios slaptos jėgos (masonai, JAV vyriausybė ar marsiečiai), kurie viską iš anksto suplanavę, viską iki mažiausių smulkmenų numatę ir viską pagal savo panus tiksliai įgyvendina (taigi, juos dar galima vadinti sąmokslų teorijų aukomis). Anot jų, ir 1917-ųjų metų Rusijos revoliuciją kažkas suplanavo, ir Arabų pavasarį, na ir visa kita, kas tik vyksta Pasaulyje. Jei ir įmanoma kažką suplanuoti, tai tik pradinius veiksmus, o pasekmės dažnai gali būti visai ne tokios, kokių tikiesi, koks slaptas ir galingas bebūtum. Ši Ukrainos revoliucija, arba Euromaidanas, yra tikra tautos revoliucija, ir tik tos politinės jėgos čia laimės, kurios suspės paskui ją. Yra revoliucijų, kurioms vadovauja ryškūs lyderiai, bet šis atvejis - visai ne toks. Nors iš tiesų toks lyderis yra, ir jis - visa Ukrainos tauta. Nors ir skamba tai patetiškai, bet šiuo atveju tai -tiesa. Iki Maidano opozicijos lyderė buvo Julija Tymošenko, Janukovyčiaus režimo vis dar laikoma kalėjime. Prasidėjus Maidanui, išryškėjo trijulė: partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko, J. Tymošenko vadovaujamos partijos „Batkivščina” („Tėvynė”) parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas ir partijos „Svoboda” („Laisvė”) lyderis Olehas Tiahnybokas. Šiomis dienomis jie visada kartu. Ir tauta nė vieno iš jų nevadina ypatingu lyderiu, ir tai yra ne Maidano silpnybė, o stiprybė. Euromaidanas demonstruoja ypatingus saviorganizacijos (arba tiksliau - savivaldos tikrąja to žodžio prasme) sugebėjimus.

Kaip jau minėjau, ne visa tauta vienodai palaiko revoliuciją. Pietiniuose ir rytiniuose regionuose tokių - žymiai mažiau. Ir ne vien todėl, kad čia daugiau rusų gyvena, čia ir patys ukrainiečiai, deja, labiau paveikti Rusijos įtakos. Ukrainoje iš viso gyvena apie 45 mln. žmonių, iš jų apie 8 mln. rusų (17,3 % visų Ukrainos gyventojų). Tačiau net 43-46 % visų Ukrainos gyventojų namie labiau kalba rusiškai, nors net 89% ukrainiečių savo gimtąja kalba laiko ukrainiečių. Taigi, apie 30% ukrainiečių, kaip gimtąją kalbą nurodžiusių ukrainiečių, namie iš tiesų kalba rusiškai. Rytiniuose ir pietiniuose šalies regionuose rusų kalba labiau įprasta, nei ukrainiečių, 92 % gyventojų, kai tuo tarpu pačių ukrainiečių nė vienoje srityje, išskyrus Krymą, nėra mažiau 50 proc. Kas čia per paradoksas? Iš tiesų jokio paradokso nėra. Ukraina visada buvo istoriškai susijusi su Rusija. Rytinė Ukraina nuo XVII amžiaus pabaigos priklausė Rusijai, taigi daugiau nei tris šimtus metų ši šalis buvo daugiau ar mažiau rusifikuojama. Ukrainiečių ir rusų kalbos yra rytų slavų kalbos, pakankamai panašios, taigi, pakankamai lengva pereiti iš vienos kalbos į kitą. Šios priežastys daugiausiai ir nulėmė tokią kalbinę dabartinės Ukrainos situaciją. Ir jei mes Lietuvoje nerimaujame, kad Rusija vykdo mūsų atžvilgiu stiprią informacinę ir kultūrinę ekspansiją, tai ką jau kalbėti apie Ukrainą. Apie 20 proc. šeimų čia yra mišrios. Apie 95 % parduodamų knygų - rusų kalba.

Bet nepaisant šių panašumų, dvi didžiosios rytų slavų tautos tuo pačiu - pakankamai skirtingos. Ypač Vakarų Ukraina labai skiriasi savo mentalitetu nuo Rusijos. Lvovas - visiškai europietiškas miestas, tik po 1939 metų atsidūręs Sovietų sąjungoje. Labiausiai į Vakarus nutolusį srities centrą Užgorodą iki Austrijos sostinės Vienos skiria viso labo tik 440 km, kai tuo tarpu iki Kijevo yra 620 km. O nuo to paties Užgorodo iki toliausiai Rytuose esančio srities centro Luhansko yra net 1250 km, t. y. net 400 km toliau nei iki Venecijos. Ir tai ne tik geografiniai atstumai. Tai ir mentaliniai bei kultūriniai skirtumai. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad Dešiniakrantė ir Kairiakrantė Ukrainos yra nesutaikomos, kaip gal būt kai kas to labai norėtų. Tai tik reiškia, kad Ukraina yra turtinga - ir istoriškai, ir kultūriškai. Kazokiškas laisvės troškimas neleidžia Ukrainoje įsigalėti jokiam autoritariniam režimui, ir jei XVII amžiuje kazokai, trokšdami išsilaisvinti iš lenkų ponų priespaudos, nuo vilko užšoko ant meškos, tai dabar… nenoriu pasakyti kad bėga atgal ant vilko, tai būtų neteisybė. Dabar Ukrainos tauta tiesiog nori pasirinkti laisvo būvio ir normalaus gyvenimo kelią. Ir visi, tiek rytuose, tiek vakaruose gyvenantys to nori. Tai - natūralus troškimas. Ir jo išsipildymas - neišvengiamas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą