BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ukrainos kelias

Ukraina kryžkelėje - vertybių ir civilizacinio pasirinkimo kryžkelėje. Tuo pačiu kryžkelėje ir visa Europa. Ar siena tarp demokratijos ir autokratijos bus Karpatuose, ar ties Briansku? Ar sveiko proto sritis išsiplės iki Rusijos sienos, ar pasibaigs į rytus nuo Lenkijos? Ar Ukraina renkasi pamatines žmogiškojo egzistavimo vertybes, ar varganą vasalo būklę Kremliaus, kurio pagrindinė ir bene vienintelė vertybė - galia, susijusi su pinigais.
Be abejo, Ukrainą ir Rują sieja ilgametė istorija, bendra religija ir bendra rytų slavų kultūra. Daugybė žmonių Ukrainoje dalyvavimą ES asociacijoje mato kaip išdavystę ir istorinių-dvasinių ryšių su motule-Rusija nutraukimą. Tai tikrai netiesa, nes Europos Sąjunga pirmiausiai - ekonominė sąjunga, nesiūlanti nei naujų religijų, nei kaip nors besikėsinant keisti kultūrą. Viena, ko nori reikalauja Europos sąjunga iš būsimų narių - normalaus demokratinio būvio, kuris jokiu būdu nėra kėsinimasis nei į suverenitetą, nei į kultūrą (nors daug „gudručių” bando įrodinėti priešingai).
Ką gal pasiūlyti šiandieninė putiniškoji Rusija Ukrainai? Ogi korupcinę-banditinę santvarką, kurioje į eilinį žmogų visiškai nusispjauti. Ogi vasalo padėtį naujojoje imperijoje, besigviešiančioje užkariauti visą pasaulį (kas yra, be abejo, visiška utopija). Ogi pseudodvasingumą, kurį Kremlius ir jo adeptai bando parodyti kaip ypatingą dvasinę pravoslavišką stiprybę, sugebėsiančią atsispirti „destrukciniam vakarų globalizmui”, o iš tikro tesugebančią tik įkišti į kalėjimą tris kvaištelėjusias, bet nenusikaltusias merginas.
Aišku, Putinas Ukrainai siūlo ir didžiules paskolas, ir mažesnes dujų kainas, ir gal net beatodairišką meilę, bet iš tikro tai tik spąstai, siekiant išlaikyti mažesnįjį brolį savo gniaužtuose.
Ar verta Ukrainai stoti į kažkokią muitų sąjungą, kurią Putinas svajoja išplėsti iki galingosios Eurazijos, kai tuo tarpu verčiau tegu susirūpina Rusijos vientisumu, nes jei ne už dešimties, tai garantuotai po dvidešimties metų ne Ukraina tų laikų Rusijos carams rūpės, o jų pačių byranti „deržava”.
Putinas teigia, kad tai ne Rusija, o ES šantažuoja Ukrainą. Be abejo, matėme nemaža spaudimo iš ES, bet tai jokiu būdu ne šantažas, o tik bandymas išaiškinti Ukrainai, kokiomis sąlygomis ji gali pasirašyti sutartį. Iš Rusijos pusės gi iš tikro matome kuo tikriausią ir atviriausią šantažą. Kaip kitaip galima pavadinti grasinimus neleisti daugybės prekių iš Ukrainos į Rusiją bei pakelti dujų kainas. Netgi Ukrainos premjeras Mykola Azarovas pareiškė, kad “sprendimas, kurį priėmė vyriausybė, yra pagrįstas ekonominėmis priežastimis”. Labai teisingai pastebėjo Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėja Jovita Neliupšienė: “taigi, matome sąjungas, kurios kuriamos necivilizuotomis spaudimo priemonėmis, ir tokios kuriamos sąjungos negali būti ilgalaikės”.
Ukrainos valdžios sprendimas nepasirašyti sutarties su ES, be abejo, yra skaudus ir nubloškiantis šalį atgal. Bet tai tikrai nėra galutinis sprendimas. Daugybė ukrainiečių renkasi į mitingus, kurie galbūt išsivystys net iki 2004 metų oranžinės revoliucijos lygio, nušluosiančios prokremlišką dabartinę valdžią. Ukrainiečiai jau įrodė, kad yra ne avinų banda, o pilietinė visuomenė. Ne šiandien, tai rytoj Ukraina pasirinks vienintelį teisingą kelią - normalaus žmogiškojo būvio kelią.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą